HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

Hekimlerden Barış Mektubu

0

Hekimlerden Barış Mektubu

Hekimlerden barış mektubu: Ukrayna’da devam eden savaş ve çatışma ortamı bir an evvel son bulmalıdır.

Hekimlerden Barış Mektubu. TTB, Dünya Tabipleri Birliği ve Avrupa Hekimleri Daimi Komitesi’ne Ukrayna da devam eden savaşın bir an önce bitmesi ile ilgili mektup yayınladı. Mektupta aslen uluslararası hukuki anlaşmalarca koruma altına alınmış olan sağlık hizmetlerinin, kurumların ve personellerinin hedef alındığı ifade edilerek savaşın bir an önce son bulması gerektiği vurgulandı.

Hekimlerden Barış Mektubu

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 25 Mart 2022 tarihinde yayınladığı güncel verilere göre Ukrayna’da;
  • Sağlık hizmet, kurum ve personellerine zarar veren 119 saldırı gerçekleşmiş, bu saldırıların 31’i direk olarak sağlık hizmetlerini hedef almış,
  • Bu saldırılarda 94 kişi hayatını kaybederken 56 kişi yaralanmış,
  • 74 sağlık kurumu ağır hasar görürken, bunların 24’ü tamamen kullanılamaz hale getirilmiş,
  • Hedef alınan sağlık kurumlarında halihazırda tedavisi devam eden 26 hasta ve görevi başında olan 55 sağlık çalışanı zarar görmüş,
  • 29 ambulans hedef alınmıştır.

TTB, mektubunda son olarak, ‘Türk Tabipleri Birliği tarihi boyunca, her türlü savaş ve çatışmalı duruma karşı durarak yaşamdan ve yaşatmaktan yana duruşunu dünya çapında kabul görmüş bir saygınlıkla kamuoyu ile paylaşmıştır. Bunun yanında, bölgemizde ve dünyanın her yerinde yaşanmış olan savaş ve çatışma durumlarında sağlık hizmetleri, kurumları ve çalışanlarının hedef alınmasına karşı yürüttüğümüz mücadele, bizim açımızdan tarihsel bir onurdur. Bu duruşumuzdan bir adım dahi geri adım atmadan, Dünya Tabipler Birliği’nin “Tehlike Altındaki Sağlık Hizmetleri” kavramsal çerçevesi ile korunan olağanüstü durumlarda sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olması ve Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle mağdur olan insanlar için her türlü işbirliğine sonsuz dayanışma ile hazır olduğumuzu dünya kamuoyu ile paylaşır; mevcut silahlı çatışmaların neden olabileceği geri dönüşsüz kayıplar göz önüne alınarak bir halk sağlığı sorunu olan savaşın bir an evvel sonlandırılmasını dileriz.” İfadelerini kullandı. (BSHA- Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

Hekimlerden Barış Mektubu konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. Hekimlerden Barış Mektubu yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com