HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki!

0

Hemşirenin polis eşinin Hakkari'ye tayini çıkması üzerine hemşirenin aynı ile atanmasının reddedilmesi üzerine açılan davada 'yürütmeyi durdurma' kararı çıktı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine bir yazı gönderilerek, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) randevuları ile ilgili önemli bir talimat verildi.

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekimsen) konuyla ilgili yaptığı açıklamada talimata göre, her ayın en geç 5’ine kadar aylık çalışma listelerinin istendiği ifade edildi.

Hekimsen, “Bu talimata uymayan hastanelerin idareleri hakkında soruşturma açılacağı bildirildi. MHRS çizelgeleri 15 günlük sürelerle oluşturulurken bile hekimler, ani izin ihtiyaçları veya sağlık sorunları durumlarında resmi izin ve rapor haklarında zorluk yaşamaktaydı. Bir aylık çalışma listesinin talep edilmesi, hekimlerin insani ihtiyaçlarını ve mesai dışındaki hayatlarını göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın MHRS çizelgelerini hekimlerin kendisinin belirleyeceği yönündeki açıklamasına rağmen, bu çizelgeler başhekimlikler tarafından oluşturulmakta ve yoğun aralıklarla randevu tanımlanmaktadır. Bu durum, hem hekimler hem de hastalar için büyük bir eziyet haline gelmiştir” açıklaması yaptı.

HEKİMSEN’den Liyakat Uyarısı

Hekimsen tarafından yapılan açıklamada, hekimlerin baskı, mobing ve cezalandırma ile yönetilemeyeceği vurgulandı. Sağlık sisteminin liyakatsiz yöneticilerle, masa başından ve istatistikler üzerinden yürütülemeyeceği belirtildi. Hekimsen, yönetimin mobbing ve zorlamalarına karşı hukuk birimiyle hekimlerin yanında olduklarını ifade etti. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki! konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki! yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com