HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

30 yıldır camileri Selçuklu ve Osmanlı motifleriyle süslüyor

0

Korkutata, camileri Selçuklu ve Osmanlı motifleriyle dantel gibi işleyerek, Türk-İslam kültürünü gelecek nesillere taşıyor.

Çalışmalarını Sakarya Kadriye Binek Camii’nde sürdüren Korkutata, Kocaeli, Yalova, Kayseri ve İstanbul’daki bazı camilerin iç süslemelerini yapıyor.

camileri-süslüyor-22

“Bu mesleğe aşık oldum”

Korkutata, 30 yıldır gerek yurt içinde gerekse yurt dışında detaylı çalışmaları olduğunu belirterek, “Camilere ilk girdiğimizde önce bir mimarisine bakıyoruz, nereye ne yapacağımızı kafamızda tasarlıyoruz, ölçüleri çıkarıyoruz ve kağıt üzerinde projemizi çıkarıp, duvarda uyguluyoruz. Kalem fırçalarla milim milim yapıyoruz.” diye konuştu.

Osmanlı ve Selçuklu motifleriyle süslemeler yaptığını anlatan Korkutata, “30 yıl evvel bir camide çalışırken ustaları gördüm ve bu mesleğe aşık oldum ve o gündür camilerden çıkmıyorum.” dedi.

Korkutata, İstanbul Kurtköy ve Sarıgazi bölgesindeki atölyelerinde de ahşap, çini, polyester gibi ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Çeşitli illerde yapılan fuarlara katılarak nakkaşlık sanatının tanıtılmasına katkı sunmaya çabaladığını dile getiren Korkutata, “Önümüzdeki günlerde Sakarya ve Kocaeli’de sanatseverlere mesleğimizin eğitimini vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Kaynak

30 yıldır camileri Selçuklu ve konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. 30 yıldır camileri Selçuklu ve yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com