HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hadislerle İslam”ın Rusça çevirisini tanıttı

0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Rusya’da “18. Uluslararası Müslüman Forumu”na katıldı.

18. Uluslararası Müslüman Forumu’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hadislerle İslam” isimli eserin Rusça çevirisini tanıttı.

Tanıtımda konuşan Başkan Erbaş, “Başkanlığımız ile Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi arasında imzalanan protokol çerçevesinde ciddi bir çalışmayla Rusça’ya tercümeyi nihayete erdirdik.” dedi.

Hadis ve sünnetin Müslümanların temel kaynaklarından olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bu eserimizde sevgili Peygamberimizin çağlar üstü örnekliğini sade ve anlaşılır bir dille günümüz insanına ulaştırmayı amaçladık.” diye konuştu.

Diyanet-İşleri-Başkanı-Erbaş,-“Hadislerle-İslam”-adlı-eserin-Rusça-çevirisini-tanıttı02

Mukaddime, giriş ve sekiz ana bölümden oluşan külliyatın, muhtelif konularla ilgili hadislerin alt alta sıralandığı bir derleme değil konu merkezli bir eser olduğunu anlatan Erbaş, “Bugün tanıtımını yaptığımız ‘Hadislerle İslam’ isimli eser çok ciddi bir emeğin ürünüdür. Başkanlığımız ile Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi arasında imzalanan protokol çerçevesinde ciddi bir çalışmayla Rusça’ya tercümeyi nihayete erdirdik elhamdülillah.” şeklinde konuştu.

Eserde iki kurumun logosunu kullanarak basımı gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Erbaş, ayrıca İslamiyet’in bu topraklarda kabulünün 1100. yılına ithafen Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi tarafından hazırlanan logoyu da eserde kullandıklarını ifade etti.

Eserin hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Erbaş, “Eserin yalnızca Rusya Federasyonu’nda yaşayan Müslüman kardeşlerimiz için değil Rusça konuşulan tüm bölge ülkelerinde önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Hayırlı olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Diyanet-İşleri-Başkanı-Erbaş,-“Hadislerle-İslam”-adlı-eserin-Rusça-çevirisini-tanıttı01

Emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Bu 7 ciltlik Hadislerle İslam kitabı Türkiye İslami ilimler fakültelerinde 86 hadis profesörü tarafından 10 yıl çalışma sonucu büyük bir emeğin sonucudur. 86 hadis profesörünün ilk sayfalarda kısa kısa özgeçmişleri de yer almaktadır. Türkiye’de 2012 yılında ilk baskısı yapılmıştı. Elhamdülillah bugün Rusçasının da bu şekilde basılmış olması inşallah büyük hayırlar, bereketler getirecektir. İngilizcesi de çalışılıyor. İngilizce olarak da bütün İngilizce okuyan Müslümanlara da takdim edilecek inşallah.”

Programa, Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade ve çok sayıda ülkeden Müslüman temsilciler katıldı.

Kaynak

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com