HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

Erbaş: Adalet, güçlünün kendisini meşrulaştırma aracı değil, herkesin hakkının gözetilmesi için bir garantidir

0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Rusya’da düzenlenen “Adalet ve Ilımlılık: Dünya Düzeninin İlahi İlkeleri” temalı “18. Uluslararası Müslüman Forumu”na katıldı.

Forumda konuşan Başkan Erbaş, Hz. Adem’den son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa’ya (sas) kadar gelen bütün Peygamberlerin hak ve adalet anlayışını insanlara benimsetmek için gönderildiklerini belirterek “İlahi adalete uyulduğu sürece yeryüzünde huzur, barış ve sevgi hakim olmuş, ilahi adalet ölçüleri ihlal edildiğindeyse zulüm, kan, göz yaşı ve haksızlık hayatı kuşatmıştır.” dedi.

İslam’a göre adaletin hayatın her alanı için vazgeçilemez bir değer olduğuna işaret eden ve her zaman her yerde adaletin gerekli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Erbaş, “Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı ve bütün dünyaya sunduğu kitabının ismi de ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kitabında daha adil bir dünyanın nasıl inşa edileceğini bütün dünyaya deklare etmektedir.” diye konuştu.

Özellikle son zamanlarda dünyada inanç, kültür, hukuk ve sosyoloji başta olmak üzere her açıdan küresel boyutta hızlı değişimler yaşandığını anlatan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün dünyamız, yoksulluk, terör eylemleri, ümitsizlik gibi devasa sorunların kuşatması altında tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. İnsanlığın düçar olduğu krizlerin en temel sebebi anlam, ahlak ve hukuk konusunda yaşanan savrulmadır. Hayatın manası ve gayesi kaybedilmiş, varlığı anlamlı, insanı ahlaklı kılan değerler hayatın dışına itilmiş, adalet ihmal edilmiştir. Küresel boyutta bir kimlik, şuur ve istikamet sorunu hayatı kuşatmıştır.

Yeryüzü insanın hizmetine amade kılınmışken, insan eşyanın maalesef esiri olmuştur, dünyevileşmiştir aynı zamanda. Gücü ve imkanı ele geçirenler, diğer bireylere ve tabiata adil davranmadığı için sömürge ve emperyalizm hayatı esir almakta, gelecek nesillerin bile hakları ihlal edilmektedir. Dolayısıyla yerel ve küresel ölçekte pek çok krizin yaşandığı bir çağda, esasında yaşanan en büyük problemin bir ahlak ve adalet krizi, hukuk ve değer aşınması olduğunu düşünüyorum.

Bu sebeple bütün insanlık için daha güzel bir gelecek adına yapılması gereken en önemli şey; bireysel, toplumsal ve küresel boyutta bir hukuk ve güzel ahlak inşasıdır. Bu ise belirli bir zümrenin tekelinde olmaksızın bütün toplumların birlikteliği ve katkısıyla sağlanabilecektir.”

“Adalet, herkesin hakkının gözetilmesi için bir garantidir”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’e göre adaletin ölçüsü ve dayanağının hakkaniyet olduğunu dile getirerek “Hidayete hak sayesinde ulaşılabileceği gibi adalet de hakka uymakla sağlanır. Çünkü adalet güçlünün kendisini meşrulaştırma aracı değil, herkesin hakkının gözetilmesi için bir garantidir.” ifadelerini kullandı.

“Eğer hak onların keyfi arzularına uysaydı göklerin, yerin ve bunlarda bulunanların düzeni bozulurdu.” ayet-i kerimesine atıfta bulunan Başkan Erbaş, “Dinimizde hak ve adalete yapılan vurgu öyle güçlüdür ki bizzat Allah’ın ahirette hiçbir haksızlığa mahal verilmeyecek şekilde adaletle hükmedeceği ve onun bu vaadinin kesin (hak) olduğu belirtilmiştir.” şeklinde konuştu.

Bireysel olarak her insanın kendisine, çevresine ve tabiata karşı adaletle davranmak mecburiyeti bulunduğunu belirten Başkan Erbaş, aynı şekilde kurumlar, kuruluşlar, devletler ve küresel oluşumların da adalete riayet etmek zorunda olduklarını vurguladı.

Adalet kaybolduğunda, insanlığın huzur ve güvene dair her şeyini kaybedeceğini söyleyen Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla bugün emperyalizmin etkin olduğu, güçlünün kendini haklı gördüğü bir dünyada en acil ihtiyaç, adaleti ayakta tutmaktır. Bu bakımdan, küreselleşen dünyanın idrakine İslam’ın adaletini sunmak için öncelikle inanç, tarih, medeniyet bağlamında ve herkes için hukuk ve iyilik zemininde güçlü bir gelecek tasavvuru kurmak önemlidir. Dolayısıyla Müslümanların eğitimden sanata, aileden toplumsal ahlaka, ekonomiden psikolojiye kadar bütün alanlarda yeryüzündeki herkese umut olacak cümleler kurması, teklifler ve vizyon ortaya koyması gerekir. Bunun mihenk taşını ise adalet oluşturmaktadır. Burada özellikle ifade etmek isterim ki Rusya Federasyonu’nun aileyi bozmaya yönelik zararlı akımlar ve insan fıtratına aykırı sapkın tutum ve davranışlara karşı verdiği mücadele ve aldığı önlemler takdire şayandır.”

ErbaşAdalet,-güçlünün-kendisini-meşrulaştırma-aracı-değil,-herkesin-hakkının-gözetilmesi-için-bir-garantidir03

“Adalete dair çabalar arttıkça geleceğe dair umutlar güçlenecektir”

Başkan Erbaş, “Avrasya İslam Şurası ve bugün düzenlenen Müslüman Forumu gibi inisiyatiflerin başta İslam’ın adalet anlayışının tanıtılması olmak üzere, bir arada yaşama tecrübesinin geliştirilmesi ve bu alanlarda gayret edenlere destek vermesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Elbette adalet ve hukuka dair çabalar arttıkça geleceğe dair umutlar da güçlenecektir.” açıklamalarında bulundu.

Programa, Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade ve çok sayıda ülkeden Müslüman temsilciler katıldı.

Kaynak

Erbaş: Adalet, güçlünün kendisini meşrulaştırma konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. Erbaş: Adalet, güçlünün kendisini meşrulaştırma yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com