HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

En temel dokunulmaz hak: Hayat hakkı

0

En temel dokunulmaz hak: Hayat hakkı

İslam bilginlerince dinin maksadının, din ve dünya işlerinin kendisine bağlı bulunduğu beş temel ilkeden biri de hayat hakkıdır. Kişinin hak ve özgürlüklerden yararlanabilmesi, her şeyden önce yaşama hakkına sahip olmasını gerekli kılar. İslam, hiçbir ayırım gözetmeksizin her ferde hayat hakkı tanımış ve bu hakka yönelebilecek her türlü ihlâl ve tecavüzü önleyici tedbirler almıştır.

İslam’da haksız yere bir cana kıymak yasaklanmış, böyle bir suçun işlenmesi durumunda ağır cezalar konmuştur. Kur’an, yaşama hakkına son vermenin büyük bir suç olduğunu şu şekilde ifade etmektedir: “Kim, bir cana veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.” (Mâide, 5/32)

İnsan, önce kendi yaşam hakkına saygı duymalıdır ki, başkalarının da hayat hakkına saygı gösterebilsin. İnsan, sıkıntılı anlarında asla intihara teşebbüs etmemelidir.
Hayat, insana Allah’ın emanetidir. Onu sona erdirme yetkisi sadece Allah’a aittir.

Kaynak

En temel dokunulmaz hak: Hayat konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. En temel dokunulmaz hak: Hayat yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com