HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri Zammına Tepki !

0

Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri Zammına Tepki !

Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri Zammına Tepki ! Ege Üniversitesi kampus alanında yer alan Ege Üniversitesi Kreşi’ne gelen zamlar velilerin tepkisine yol açtı. SES İzmir Şube, 24 saat açık, ücretsiz kreş taleplerini yineledi.

Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri Yüzde 100 Zamlandı !

Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri hakkında SES İzmir Şube yetkilileri, düzenledikleri basın açıklaması ile kreş ücretlerine yapılan zammı proteste etti. Kreş önünde düzenlenen protesto eyleminde şu açıklamaya yer verildi

“Ege Üniversitesi Rektörlüğü Haziran ayında açıkladığı 2022-2023 yılı için kreş ve anaokulu fiyat güncellemesi ile bizler yani çocuğu kreşe veya anaokuluna giden, yaşı gelip kreşe veya anaokuluna gönderecek tüm üniversite emekçileri büyük bir şok zam ile karşı karşıya kaldı.  24-36 ay kreş ücreti 1500 TL iken 3500 TL ile yüzde 133 oranında zam yapılmış, 36-72 ay anaokulu ücreti ise 1500 tl iken 3000 TL ile yüzde 100 oranında zam yapılmıştır. Ayrıca bu dönem itibari ile 24 ay öncesi için bebekler için sınıf açılmayacağı belirtilmiş artık kayıt alınmayacağı söylemiştir. Böylelikle 24 ay öncesi bebeği olan veliler de mağdur edilmiştir. Yapılan fahiş zam ve açılmayan sınıflar ile Rektörlük çalışanları çaresizliğe itilmiş ve özel sektörün dahi üstünde bu fiyatlarla tüm veliler ne yapacağını bilemez hale gelmiştir. Ege Üniversitesi emekçileri özel sektörün dahi üstünde fiyatların insafına bırakılamaz. Sendikamızın yıllardır talep ettiği ve mücadelesini sürdürdüğü 7/24 açık, ücretsiz, nitelikli kreş talebinin tam da böyle zam ve yoksulluğun her geçen gün arttığı bu günlerde yaşananlar ile bir kez daha bu taleplerimizin ne derece önemli ve vazgeçilmez bir talep olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır.

Ege Üniversitesi Kreş Ücretlerine Yüzde 100’den Fazla Zamdan Bahsedilemez

Her sene  yeni fiyatlandırma yapılan kreş ve anaokulun bu sene yüzde 100 ve yüzde 133 artışı TUİK rakamlarına göre bile kabul edilemez. Bu zammın TÜİK’in açıkladığı rakamların güvenirliliği ayrı tartışma konusu iken bile yine açıklanan enflasyona göre Ocak ayında kamu emekçilerine yüzde 30.5 ücret zammı yapılmışken, ülkenin ekonomik koşulları düşünüldüğünde Rektörlük emekçilerinin maaşları kuşa dönmüşken, bir süre önce Ankara’da geçinemiyoruz diyerek binlerce Emekçi haykırmışken uzun zamandır haklarımız için eylemdeyken İşyeri kreşine böyle bir zam gelmiş olması kabul edilemez.

24 Saat Açık, Ücretsiz Bir Kreş İstiyoruz

Temel tüketim ürünlerine, elektriğe, doğal gaza gelen zamlar düşünüldüğünde tüm işçi ve emekçiler ekonomik olarak iyiden iyiye yoksullaştığını bir durum söz konusu. Kreş ücretine yapılan astronomik zam sonrası çocuklarını üniversite kreşine nasıl göndereceği, bu ücreti nasıl ödeyeceğinin kaygısına düşmüştür. Ülkenin ekonomik koşullarında hakları verilmeyerek bu zorlu koşulların altında ezilmiş emekçilere bir de çocuklarını güvenle bırakabilecekleri yer bulma kaygısı reva değildir ve kabul etmiyoruz.

Konuyla ilgili gerekirse Sağlık Bakanlığı, YÖK düzeyinde gerekli düzenlemelerin derhal yapılması gerekmektedir. Anayasa ve Anayasanın 90/son maddesi uyarınca usulüne uygun olarak onaylanıp yayımlanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme hükümleri birlikte değerlendirildiğinde devletin ücretsiz bakım ve gözetim yükümlülüğü altında olduğu çalışan anne ve babaların çocuklarını emanet edebilecekleri Kurumunuz bünyesindeki Kreş ve Ana Okulu için bugüne kadar çalışanlardan ücret alınmakla kalınmamış, 2022-2023 dönemi itibariyle Kreş ücretleri 1500 TL’den 3.500 TL’ye, Ana okulu ücretleri ise 1500 TL’den 3.000 TL’ye çıkarılmıştır.

Çocuk Hakları Sözleşmesine Aykırı

Sosyal Devletin, Anayasa’da ve (Anayasanın 90/son hükmü gereğince Anayasaya aykırılığı ileri sürülemeyecek derecede güç taşıyan, hükümlerinin iç hukukta doğrudan uygulanması zorunlu olan, kanunlarla aynı konuda farklı hükümler içermesi halinde kanunları uygulanamaz kılan sözleşmelerden).

BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede güvenceye alınan insan haklarına saygı ve adalet anlayışı gereği devlet (kamu kurumları) tarafından tamamen ücretsiz verilmesi gereken hizmetin enflasyon gerekçesiyle bu derece yüksek ücret artışları ile verilmeye kalkışılması, Anayasanın başlangıç kısmına, 2. Maddesine, 41. Maddesine, 42. Maddesine ve Çocuk Hakları Sözleşmesine açıkça aykırı olduğundan bu ücret artışını kabul etmemiz mümkün değildir. Haftanın 7 günü ve 24 saat açık olacak ücretsiz kreş talebimi saklı tutarak yükün paylaşılması ilkesi gereğidir.

Devletin resmi kuruluşu olan TÜİK tarafından belirlenen enflasyonun yarısını aşan hiçbir ücret artışını kabul etmeyeceğimizi belirtir bu sürecin yakından takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan sizlere duyururuz. SES İzmir Şubesi, Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi, Ege Üniversitesi Kreş ve Anaokulu Velileri, basın açıklamasının altına imza attı.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri Zammına konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. Ege Üniversitesi Kreş Ücretleri Zammına yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com