HacUmreHaber.com
Türkiye'nin İlk Hac ve Umre Haber Portalı

Öğrenci Yurdu Fiyatları

2022 - 2023 eğitim yılında Öğrenci Yurdu Fiyatları 850 TL Oldu

0

KYK Yurtları Ücretleri

Öğrenci Yurdu Fiyatları. Eğitim Sen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılmasını sert bir dille eleştirdi.

Öğrenci Yurdu Fiyatları Yüzde 80 Zamlandı

Eğitim Sen KYK yurt fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi. Sendika açıklamasında, ”Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorunu, önceki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaşmıştır. Çok sayıda öğrenci ev kiraları ve yurt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Yüzde yüzden fazla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliği öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe itmiş durumdadır.

Ailesinin yaşadığı il dışında üniversiteye giren asgari ücretli ya da ortalama gelire sahip ailelerin çocukları için barınma sorunu bütün sorunların önüne geçmiş durumdadır. 2022 Temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29,3 ara zam yapılmış olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır” dedi.

Öğrenci Yurdu Fiyatları 850 TL Oldu

Sendika açıklamasında şu ifadelere yer verdi, ”Ekonomik olanakları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak sosyal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve eşitlik ilkelerinin temel gereklerindendir. Bunun için talep eden tüm öğrencilere her kademede, ama özellikle orta ve yükseköğretimde yurt olanağı sunmak sosyal devletin temel sorumluluğudur. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır. Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı anayasal bir hak ve kamusal bir sorumluluktur. KYK burs ve kredileri geçtiğimiz Mart ayında 850 TL’ye yükseltilmiş ve bu artış öğrencilere ‘müjde’ olarak duyurulmuştur.

KYK yurdunda kalan bir öğrenci aldığı kredi ya da burstan zamlı yurt ücretini (702 TL) düştüğünde kendisine kalan para sadece 148 TL olacaktır. Temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe her şeye zam geldiği bir dönemde, devlete ait yurt ücretlerine yüzde 80 zam yapmak tek kelimeyle insafsızlıktır. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı koşullarını iyileştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri durmamaktadır. Kamu kaynakları öğrenciler için kullanılmalı, yurt ücretlerine yapılan fahiş zamlar derhal geri alınmalıdır”

 

Bir kişilik odalarda yurt fiyatları 2000 TL ile 6000 TL aralığında değişmektedir. Vakıf yurtlarında bu fiyatlar daha uygun olmaktadır. Ayrıca oda fiyatları odada banyo wc bulunmasına, yemek hizmeti olmasına bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.
Devlet yurtları fiyatları ne kadar
Devlet yurtları fiyatları ne kadar
  • 3. tip KYK yurt ücreti ; 290 TL iken 522 olacak.
  • tip KYK yurt ücreti ; 325 TL iken 585 TL olacak.
  • tip KYK yurt ücreti ; 360 TL iken 648 TL olacak.
  • tip KYK yurt ücreti ; 390 TL iken 702 TL olacak.
Ancak yeni yapılan yurt binasında tuvalet ve banyosu oda içlerinde olan 1-2 kişilik odaların fiyatları ise daha yüksek oluyor. Bu bilgilere göre 1tip KYK yurt fiyatı ve depozitosu daha uygun ancak odadaki kişi sayısı daha fazla. 6. tip KYK yurtlarında ise odalar genellikle 2 kişilik oluyor.

KYK yurt ücreti nasıl ödenir?

Yurt ücretlerinizi ayın ilk günü 08:30 ile son iş günü saat 16.00’ya kadar ödeyebilirsiniz. 1) Yurt ücretlerinizi Ziraat ATM’lerden (kartsız işlemler / eğitim ödemeleri), kyk.gsb.gov.tr (E – ÖDEME) ekranından online veya Ziraat İnternet Bankacılığı ( eğitim ödemeleri)’ndan ödeyebilirsiniz.

Öğrenci Yurdu Fiyatları konulu makalemizi yada haberimizi okuduğunuza seviniyoruz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret ediniz. Öğrenci Yurdu Fiyatları yorumları okumak için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Yazımız ile ilgili değerli eleştiri veya destek yorumlarınızı yorum bölümümüze lütfen yazınız.

  Sponsor Reklamlar Önem Arzetmektedir
yorum Yap
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com